Tags

Related Posts

Share This

Ece İdil

1956’da İstanbul’da doğdu, müziğe 8 yaşında arp çalarak başladı, aynı yıllarda yürüttüğü bale çalışmaları onu ileride profesyonelliğe kadar götürdü ve kısa bir müddet İDOB’de dans etti. 1973’de Atatürk Kız Lisesi’ni bitirdi ve aynı yıl İstanbul Devlet Konservatuarı Şan Bölümü sınavlarını kazanarak bas Mustafa İktu’nun öğrencisi oldu. Daha sonra bariton Mesut İktu ile çalışmalarını sürdürerek Konser Şarkıcılığı Bölümü’nün ilk öğrencisi olarak, 1980’de bu bölümün yükseğini “pekiyi” derece ile bitirdi. Çalışmalarını lied, oda müziği eserleri ve orkestralı şarkı dağarcığı üzerinde geliştiren İdil,  Türk bestecilerinin eserlerini ve çağdaş kompozitörlerin yapıtlarını seslendirmeyi bir ilke edinmiş, bunların TRT ve diğer televizyon kurumlarında kurumların da birçok kayıt ve icralarını yapmıştır. Şimdiye kadar İDSO,  ÇDSO,  İZDSO,  CSO’ya solist olarak katılmış,  yurt içi resitallerinin yanı sıra Casablanca , Rabat ve Paris’te konserler vermis, 1992’de Sofya Modern Müzik Festivali’ne solist sanatçı olarak davet edilmiştir.

Çağdaş Hollandalı besteci Theo Loewendie’nin “6 Türk Manisi”,  A. Schönberg’in “Pierot Lunaire”ini ve Schostakovitsch‘in “Romanzen-Suite” adlı oda müziği eserlerini,  A.Berg’in“7 İlk Şarkı”sını ve Ravel’in “Shéhérazade”adlı orkestral yapıtlarını yurdumuzda ilk seslendirilişini yapmıştır. 1995’de Boğaziçi Oda Müziği topluluğu ile Cemal Reşid Rey’in “Sextuor” ünün dünya prömiyerini gerçekleştirmiş, 2004 Cemal Reşid Rey’in “100. Yılı” nedeniyle Kalan Klasik etiketiyle çıkan cd’de “12 Anadolu Türküsü” nü seslendirmiştir. 2005’de de Yıldız Üniversitesi tarafından çağdaş müziği yorumlamadaki başarısı nedeniyle “Yılın 10 Divası” ödülüne layık görülmüştür. 2006’da ilk Türk kadın bestecisi Nazife Güran’ın liedlerini gene Kalan Müzik ile cd’sini gerçekleştirmiştir. 2007 Ekim ayında da aynı firma ile Usmanbaş, Saygun ve Rey’in yapıtlarından oluşan “Üç Usta” adlı albümü piyasaya çıkmıştır. AK Müzik etiketiyle 2017 de ‘’Balkanlardan’’ adlı çalışması son CD sidir. Kendisi 1981’ den beri Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi Devlet Konservatuvarı’nda Opera Ana Sanat Dalı’nda öğretim görevlisi ve Opera Anasanat Dalı Başkanlığı yapmıştır.

2012 -2018 arası İstanbul Kültür Üniversitesi Genel Sanat Yönetmenliği görevinde bulunmuştur. Andante dergisinin her yıl düzenlediği 2013 Donizetti Müzik Ödülleri’nde ”Yılın Müzik Eğitimcisi” ödülünü almıştır. Halen Kemer Country konser organizasyonu ve Girgin Piyano ve Sanat Galerisi konser koordinatörlüğünü yapmaktadır.

2018 Ocak ayında Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi Devlet Konservatuvarından emekli olmuştur.